Історія курорту - WEBSITE X5 UNREGISTERED VERSION - Прикарпаття Тур

Перейти до вмісту

Головне меню:

Історія курорту

ТРУСКАВЕЦЬ
Перша письмова згадка про Трускавець датується 1469 роком. Археологічні знахідки, зокрема, римський бойовий чекан (IV століття нашої ери), свідчать про те, що територія Трускавця могла бути ареною бойових дій готських племен разом з прикарпатськими племенами на чолі з коропами - з одного боку, і легіонами Римської імперії - з іншого.
Назва міста «Трускавець» до сих пір викликає суперечки серед істориків. Одні вважають, що «Трускавець» - це видозмінена форма польського слова truskawka (полуниця). Але полуниця з'явилася в Європі тільки після 1712 року і була привезена з Чилі французьким офіцером Фрезье. А назва міста вперше зафіксовано в історичних документах в XV в. Інші вчені вважають, що назва міста виникло під впливом литовської мови. По-литовськи druska - це сіль, а Прикарпаття - відомий центр солеваріння. На користь цього варіанту свідчать тісні міждержавні відносини Галицько-Волинського князівства і Великого Князівства Литовського в XII - XV ст.
Датою офіційного заснування бальнеологічного курорту вважається 1827 р цей час побудовано приміщення для перших 8 ванн. Хоча лікувальні властивості трускавецьких вод були відомі давно, вперше їх описав королівський лікар Войцех Очко в 1578 році. Габріель Жончинський, автор підручника «Гистория натуральна», виданого в 1721 році, відзначав, що в Трускавці, як і в інших селах Дрогобиччини, добували нафту, а видобуту при цьому воду селяни пили для лікування багатьох хвороб. Перші серйозні дослідження провели тут німецькі вчені Н.Фіхтель і Б.Хаке. Станіслав Сташиц в невеликій роботі, опублікованій в 1805 році, писав, що, крім солі, тут видобувають озокерит і нафту, з якої шляхом перегонки отримують гас, який використовується для освітлення вулиць. І це - на початку XIX століття!
Хімічний аналіз мінеральної води «Нафтуся» вперше зробив львівський вчений, аптекар і хімік Теодор Торосевич в 1836 році. Велику популярність знаменитому вченому принесло винахід гасової лампи. В цей же час зростає значення Трускавця як здравниці в Австро-Угорської імперії. У 1892 році тут побудовано приміщення для інгаляцій по системі Вашмута. Завдяки цьому Трускавець відразу піднявся до рівня таких оздоровниць європейського значення, як Ріхенгаль і Вісбаден. Будуються готелі, вілли, пансіонати.
У 1900 році в Трускавці було відкрито пам'ятник Адаму Міцкевичу. Розширюється інфраструктура, будується нова водолікарня, прокладається об'їзна дорога. Особливо слід відзначити діяльність Раймонда Яроша. У 1911 році Трускавець переходить під юрисдикцію очолюваного ним союзу. Новий господар одразу починає активну європеїзацію курорту. Перш за все він електрифікує Трускавець. Тепер за допомогою електричної енергії освітлювалися не тільки курортні приміщення і приватні вілли, але також вулиці і територія парку. У 1909 році була побудована також залізниця з невеликою станцією, а в 1912 споруджений новий вокзал. Трускавець був безпосередньо пов'язаний залізницею зі Львовом, Віднем, Краковом, Познанню, Прагою, Варшавою, Берліном.
У 1913 році за великі успіхи в розвитку курорту, його лікувальної бази Трускавець був нагороджений Великою золотою медаллю. Темпи змін в місті були дійсно вражаючими. Відпочиваючим, які пропустили кілька сезонів, важко було впізнати Трускавець.
В одному з районів Трускавця - Помірках - було облаштовано за всіма європейськими стандартами купальне озеро, побудовані корти, спортивні майданчики. Береги озера були всипані золотистим морським піском.
І культурне життя активізувалася в цей час в Трускавці. 17 серпня 1929 року освячено і відкрито музей природничих наук. На жаль, з його багатющої колекції майже нічого не дійшло до наших днів - після приходу радянських військ в 1939 році його експонати були частково передані в місто Дрогобич, а частина експонатів просто розкрадена.
Про розвиток курорту свідчать цифри. Якщо в 1923 році тут було 6080 відпочиваючих, то вже в 1927 році кількість гостей значно зросла - до 12633 осіб. У 1931 році курорт відвідало 14659 чоловік, а сезон 1933 року перевищив всі очікування - 17000 гостей.
Таким чином, Трускавець перетворився в один з найбільших європейських центрів індустрії здоров'я. Сьогодні курорт вже може щорічно приймати близько 350 тисяч відпочиваючих.

 
 
Назад до вмісту | Назад до головного меню